Obrazovna kvalifikacija 2022.: prvostupnik trgovine iz M.O.P. Vaishnav College za žene, Chennai
Roditelji Otac - Rameshbabu (zaposlen u Tamil Nadu State Corporation Banci kao upravitelj podružnice)
Braća i sestre Mlađi brat - R Praggnanandhaa (šahovski velemajstor)

R Vaishali

Neke manje poznate činjenice o R Vaishali

• R. Vaishali je indijski šahist. Nositeljica je FIDE naslova međunarodnog majstora (IM) i ženskog velemajstora (WGM). Poznati indijski šahovski velemajstor R Praggnanandhaa je njezin mlađi brat.
  • Godine 2012. R Vaishali je osvojila Svjetsko prvenstvo u šahu za djevojčice do 12 godina organizirano u Mariboru, Slovenija.

Vaishali je primio Svjetskog prvaka do 12 godina's trophy in 2012

Vaishali je 2012. dobio trofej svjetskog prvaka do 12 godina

• Početna obuka šaha R. Vaishalija započela je pod vodstvom trenera S. Thiyagarajana.

Vaishali i Praggnanandhaa s trenerom Thiyagarajanom

• Godine 2014. R. Vaishali zajedno sa svojim bratom počela je trenirati šah s velemajstorom R. B. Rameshom.

Pragg i Vaishali s GM-om R.B. Rameshom

• Godine 2015. R Vaishali je bila pobjednica Svjetskog prvenstva u šahu za djevojčice do 14 godina, a tijekom istog prvenstva njezin brat, Praggnanandhaa, također je osvojio Svjetski naslov U-10.

R Vaishali i njezin brat nakon pobjede na Svjetskom prvenstvu u šahu za mlade 2015.

• U djetinjstvu je R. Vaishali puno gledala televiziju. Kako bi je odvratili od gledanja televizije, roditelji su je odlučili dati na tečajeve šaha i crtanja. U razgovoru za jednu medijsku kuću ispričala je kako je jednom prilikom osvojila nagradu najmlađeg sudionika u šahu, što ju je motiviralo da nastavi s tom igrom cijeli život. R Vaishali je rekao,

Kad sam imao 6 ili 7 godina, često sam gledao TV, pa su me roditelji odlučili dati na satove šaha i crtanja u blizini naše kuće. Onda sam jednostavno otišao na turnir i dobio nagradu za najmlađeg sudionika na svom prvom turniru.”

Slika iz djetinjstva R Vaishali sa svojim bratom

• Godine 2013., kada je R Vaishali imala 12 godina, natjecala se s Magnusom Carlsenom, koji je stigao u Indiju na uobičajenu provjeru dogovora i odlučio igrati protiv dvadesetak juniorki iz Indije. Pobijedila je Magnusa Carlsena u šahovskom meču, što je za njega bio trenutak šoka.

glumica bhavana datum rođenja
      R Vaishali tijekom šahovskog natjecanja

• R Vaishali je 2016. zaslužila titulu Woman International Master (WIM). Nakon osvajanja ove titule, zauzela je drugo mjesto u Indiji i dvanaesto mjesto u svijetu u kategoriji U16 igračica.
  • Dana 12. kolovoza 2018., R Vaishali je sudjelovala na Otvorenom šahovskom turniru Riga Technical University Open u Rigi, Latvija i osvojila titulu ženskog velemajstora (WGM). Iste godine izabrana je za najbolju igračicu na Međunarodnom šahovskom festivalu Sunway Sitges.

R Vaishali nakon što je izabrana za najbolju igračicu na Međunarodnom šahovskom festivalu Sunway Sitges 2018.

• Prema riječima njezinih roditelja, uprava škole i fakulteta R Vaishali mnogo su joj pomogli tijekom turnira u šahovskim natjecanjima. Navodno, prije polaganja dvanaestih standardnih ispita, njezin joj je fakultet ponudio upis na diplomski tečaj.
  • R Vaishali se 2020. natjecao na internetskoj olimpijadi u timskom natjecanju i osvojio zlatnu medalju. Ovo je bio prvi put da je indijski tim osvojio zlatnu medalju na internetskoj olimpijadi.

Novinski članak o Vaishali kada je osvojila zlatnu medalju 2020

• Njezin je otac u djetinjstvu obolio od dječje paralize. U razgovoru za medije, R Vaishali je izjavila da je njezin otac nije mogao pratiti tijekom njezinih inozemnih turneja, ali se brinuo o aranžmanima uključujući putne karte, smještaj itd.
  • U slobodno vrijeme R Vaishali voli slušati glazbu, igrati badminton sa svojim bratom Pragom i voziti bicikl.
  • Godine 2021. R Vaishali stekao je titulu međunarodnog majstora (IM).

Vaishali s bivšim izazivačem Svjetskog prvenstva Borisom Gelfandom i bivšim svjetskim prvakom Vladimirom Kramnikom u trening kampu Microsense u Chennaiju

• Prema R Vaishali, njezin brat je šahovski velemajstor koji je uvijek vodi tijekom njezinih turnira. 2021. godine u razgovoru za jednu medijsku kuću izjavila je da joj je on često razjašnjavao šahovske nedoumice olakšavajući joj posao. R Vaishali je rekao,

Moj brat ima 15 godina i velemajstor je. On mi je ogromna-ogromna podrška. Što se tiče šaha, on će razjasniti sve nedoumice koje imam i učiniti to vrlo lakim (za mene). Naravno, puno se svađamo, ali kada radimo na šahu uvijek je zanimljivo i puno naučim.”

R Vaishali i njezin mlađi brat dok raspravljaju o šahovskim dvojbama

• Godine 2022. R Vaishali se natjecala na 8. Fischerovom memorijalu i osvojila svoju drugu velemajstorsku normu s ocjenom 7,0/9. Iste godine natjecala se na FIDE prvenstvu u brzopoteznom šahu za žene i pobijedila Bibisaru Assaubayevu, svjetsku prvakinju u brzopoteznom šahu za žene, u 16. kolu. Tijekom četvrtfinala istog prvenstva, R Vaishali je bio u timu Harika Dronavallija, poznatog indijskog šahista. 10. kolovoza 2022. R Vaishali bila je dio prve indijske ženske ekipe koja je osvojila brončanu medalju na olimpijadi organiziranoj u Tamil Naduu u Indiji. Ukrajina i Gruzija osvojile su zlatnu, odnosno srebrnu medalju u ženskom dijelu.

(U smjeru kazaljke na satu slijeva) Tania Sachdev, Koneru Humpy, R Vaishali i D Harika bile su dio prvih indijskih žena's team to win a Chess Olympiad medal

(U smjeru kazaljke na satu slijeva) Tania Sachdev, Koneru Humpy, R Vaishali i D Harika bile su dio prve indijske ženske ekipe koja je osvojila medalju na šahovskoj olimpijadi

• Osim što trenira kod trenera Ramesha, R Vaishali također je dio Westbridge Anand Chess Academy, koja trenira i pomaže početnike šahiste u Indiji. Budući da je dio ove akademije, često dobiva vodstvo od velemajstora Artura Yusupova, Sandipana Chande i Grzegorza Gajewskog, koji su povezani s ovom akademijom. Viswanathan Anand utemeljitelj je ove akademije. Jednom je R. Vaishali u intervjuu za medije otkrila da je Anand, kada je bila u drugom razredu, posjetio njenu školu na godišnjem događaju i tada ga je prvi put vidjela. Sjetila se,

Moja inspiracija je uvijek bio Anand gospodine. Sjećam se da je u 1. ili 2. razredu bilo nešto gdje su pozivali sportske prvake za godišnje dane u našoj školi. Bio je to prvi put da sam ga vidio i nisam znao da ću kasnije moći trenirati s njim.”